ŠKF

Navigace

180 LET FOTOGRAFIE

30.07.2019

Zdá se to celkem nedávno, kdy průkopníci fotografie Luis Daguerre a Henry Fox Talbot dokázali zachytit realitu jinak než malířskou technikou. Letos uplyne od toho okamžiku přesně 180. let! A přece - jak bouřlivou, neuvěřitelnou a radikální proměnou za tuto krátkou dobu fotografie ušla. Pojďte s námi nahlédnout do historie a inspirovat se starými i žijícími mistry, těmi nejlepšími z nejlepších! Jedinečná přednáška a projekce i pro ty z vás, kteří se budou v příštím školním roce připravovat na test z dějin fotografie v rámci přijímacích zkoušek na ITF v Opavě či jinde.

Místo konání: Francouzská 4, Praha 2 > 17.30 - 20.30 h.
Volná místa: Ano
Úroveň pokročilosti: libovolná pokročilost
Lektor: MgA. Ing. Miroslav Němeček

Cena: 690 Kč

Objednat

Galerie

Josef Koudelka, Invaze, 1968
Josef Sudek, Zátiší, 1954
Arnold Newman, I. Stravinský, 1946
Edward Weston, Akt, 1936
Josef Sudek, Ranní tramvaj, 1924
Edward Weston, Kapusta, 1931
Robert Doisneau, Polibek, 1950
Josef Sudek, Svatý Vít, 1928
Galerie absolventů kurzu

Další informace o kurzu (záložky)

Ojedinělý kurz pro všechny milovníky fotografie, kteří jsou fascinováni tím, jaký vývoj toto médium od svého vzniku do dnešních dnů prodělalo. Pouze poznáme-li historii, můžeme lépe porozumět současnosti. Inspirujte se starými i žijícími mistry. Aneb jak praví klasik – nic není praktičtějšího než dobrá teorie.

Na kurzu projdeme vývojem fotografie od prvopočátku (od vzniku fotografie v polovině 19. století), to znamená od daguerrotypie přes různé další historické techniky a slavné autory 19. století, až po moderní fotografii počátku 20. století. Budeme pokračovat dále ve 20. století, od počátku moderní fotografie přes avantgardní fotografii, meziválečnou fotografii, reportážní a dokumentární fotografii poloviny 20. století spojenou s agenturou Magnum Photo, až po postmoderní fotografii konce 20. století a počátku 21. století. Veškeré kapitoly z dějin fotografie budou ilustrovány názornými ukázkami od nejslavnějších a nejdůležitějších autorů.

Ve 20. století je to například v Americe skupina Fotosecese, kterou založili E. Steichen a A. Stieglitz. Projdeme si avantgardu českou, jejímiž představiteli jsou J. Funke, F. Drtikol, E. Wiškovský a další. Ale i evropskou a americkou avantgardu. Následně pak humanistickou fotografii v čele s Henri Cartier-Bressonem a také samozřejmě i fotografy konce 20. a počátku 21. století – mezi ty nejslavnější patří J. Koudelka nebo M. Parr. A jaké slavné ženy se nesmazatelně zapsaly do historie fotografie? Přijďte si to poslechnout.

Troufáme si tvrdit, že málokdo toho o dějinách fotografie v České republice ví tolik, a málokdo je jimi tak nakažlivě nadšen, jako náš lektor Miroslav Němeček. Oslavte s námi 180. let od vzniku fotografie a seznamte se důvěrně s tímto okouzlujícím médiem. Na kurz se přihlásíte vyplněním formuláře níže.

Kurz je určen pro všechny úrovně pokročilosti. Přihlaste se vyplněním formuláře níže.

Přednáška proběhne v úterý 30. 7. od 17:30 do 20:30 hodin. Přihlaste se vyplněním formuláře níže.

Objednávkový formulář
Další informace

Zůstaňte v kontaktu

Facebook Instagram

Telefon
+420 721 701 686

E-mail
info@nauctesefotit.cz