ŠKF

Navigace


Nová výuková metoda MAPH

 

Co to vlastně je MAPH?

Metoda aktivního pozorování a hodnocení (MAPH) je názorný systém výuky fotografie. Základem je 5 klíčových charakteristik hodnoceného obrazu, které má student při přednášce a semináři neustále před sebou a při svém hodnocení konkrétní fotografie je zohledňuje. MAPH poprvé představili a použili při výuce ve Škole kreativní fotografie v Praze v září roku 2017.

Metoda klade důraz na aktivní a důsledné pozorování fotografované scény i vyhotoveného obrazu (v hledáčku fotoaparátu, na displeji, obrazovce počítače či výsledné fotografii) ve spojení s průběžným vyhodnocováním takového obrazu v reálném čase.

MAPH sice využívá informací a znalostí z tradičních oblastí fotografie, jako je kompozice obrazu, práce se světlem apod., v celku se ale jedná o zcela novou praktickou metodu. Ta odsouvá do pozadí fotografickou techniku (funkce fotoaparátu, nastavování expozičních hodnot, vliv objektivu apod.), která je sice podstatnou složku fotografické tvorby, ale není primární.

Místo techniky metoda zdůrazňuje schopnost fotografického vidění, abyste zvládli to základní – umění dívat se. Tomu vás snadno naučíme a zdokonalíme právě díky metodě MAPH.

Na kurzu uvidíte desítky fotek jiných autorů. S naší systematickou metodou a s doprovodnými komentáři lektora za chvíli přijdete na chyby, kterých se autoři dopustili, správně je pojmenujete a bude vám jasné, jak je odstranit. A hlavně se naučíte, jak chybám předcházet už v okamžiku, kdy sami fotíte a váš obrázek teprve vzniká.

A kdyby vám to při fotografování nevyšlo podle vašich představ, budete vědět, jak s minimálními úpravami snímek výrazně vylepšit. Vaše fota budou za krátkou dobu dokonalejší bez ohledu na to, zda fotíte na mobil, kompakt či zrcadlovku, zda jste začátečník či zkušený fotograf. Jak pravil klasik fotografie Elliott Erwitt: „Ani všechna technika na světě neodčiní neschopnost všímat si.“

Autorem originální výukové metody MAPH je aktivní fotograf a lektor fotografie MgA. Ing. Miroslav Němeček.


Další informace

Zůstaňte v kontaktu

Facebook Instagram

Telefon
+420 721 701 686

E-mail
info@nauctesefotit.cz