ŠKF

Navigace


Ara Güler

„Istanbul je moje město. Zde jsem se narodil a vyrostl. A zde také stále žiji.“ - Ara Güler. Výstava, která doprovázela Gülerův vstup do Leica Síně slávy 2015.

LEICA GALLERY PRAGUE o.p.s.

Školská 28, 110 00 Praha 1

24. 11. 2017 — 28. 1. 2018

Ara Güler – FOTOGRAFIE

Malíři, herci, fotografové, hudebníci. Během své dlouhé kariéry vytvořil Ara Güler působivou galerii portrétů významných umělců a svých současníků, ovšem hvězdou celé podívané pro něho vždy byl a bude Istanbul. Bez jeho fotografií bychom si fotografický dojem z hlavního města Turecka dnes prakticky sotva dokázali představit. Dokáže jedinečným způsobem zdokumentovat nejen ruch velkoměsta, ale i skrytý každodenní život obyvatel metropole na řece Bospor. Svou Leicou zachycuje atmosférou nabité kompozice města již od padesátých let minulého století. Jeho záběry jsou jako symfonie složené z domů, obchodů, ulic a mostů, lodí i mraků, které v dálce znovu a znovu přitahují oko pozorovatele. Ara Güler se tak stal i kronikářem změny, jelikož Istanbul – jako jen málo jiných měst – rovněž prochází zásadní proměnou, posouvá se kupředu rychlým tempem, i když procesy změny nejsou vždy k místním lidem zcela šetrné. Tím spíše vyvolávají jeho fotografie odrážející ztrátu staré architektury a tradičního způsobu života ještě bolestivější pocity. Nepřekvapí proto, že nejvýznamnější turecký fotograf bývá také nazýván „vizuálním historikem“ či ještě příhodněji čestným titulem „Oko Istanbulu“.

Ara Güler se narodil 16. srpna 1928 v istanbulské čtvrti Taksim jako syn váženého lékárníka arménského původu. Po studiích ekonomie se rozhodl věnovat kariéře fotožurnalisty. Nejprve pracoval pro jedny istanbulské noviny, ovšem brzy se o něho začal zajímat i mezinárodní tisk. Güler se svou Leicou fotografoval po celém světě, vyráběl reportáže a pracoval pro řadu renomovaných světových časopisů – přesto ale Istanbul vždy zůstal pevným bodem v jeho nekonečné studnici nových vizuálních objevů.

http://www.lgp.cz


Další informace

Zůstaňte v kontaktu

Facebook Instagram

Telefon
+420 721 701 686

E-mail
info@nauctesefotit.cz