ŠKF

Navigace


MgA. Jaromír Santler

Jarda

22. 9. 1969, Uherské Hradiště

Studium a praxe

1980 Střední průmyslová škola ve Zlíně.

2005 magisterské studium na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

Vážně začal fotografovat od roku 1990. Od devadesátých let rovněž vede fotoklub Líheň v pražských Dejvicích. V teoretické oblasti se zabývá možnostmi fotografie ve výuce a výchově. Pod jeho pedagogickým vedením vyrostla již řada mladých autorů, kteří se dál realizují na fotografických středních a vysokých školách, nebo již fotografují pro přední české deníky, či se věnují komerční fotografii.

Ve své volné tvorbě z oblasti klasické černobílé fotografie se věnuje převážně ateliérové, inscenované fotografii. Primitivní a v záměru až infantilní papírové dekorace (někdy je navrhují děti), kterými doplňuje aktéry děje, mu slouží, spolu s víceméně otevřenou pointou, k přátelské ironizaci současnosti. Fotografie jsou ručně kolorované (cykly „Poučné fotoobrazy”, „Je pokoj, nic nehrozí”)

I ve volné tvorbě z oblasti digitální fotografie kombinuje digitální obraz s tradičními obrazovými zdroji: naskenovaná klasická fotografie, nebo malba. Ukázkou jsou staré amatérské černobílé snímky, po čtyřiceti letech vložené do znovuobjevených identických prostorů, nebo humorný cyklus („Celebrity”), kde do současného atelieru vkládá postavy z maleb, starých 200 let.

Výstavy (individuální i kolektivní)

Ve své mnohaleté učitelské a kurátorské praxi uspořádal více než 100 skupinových i autorských výstav začínajících fotografů. Úplně první výstavy pomohl zrealizovat fotografům jako je Ondřej Hošt, Jan Zátorský, Jan Handrejch, Viktor Chlad, Petr Krejčí, Jan Horník, Katka Zahradníčková, Johana Pošová, Jan Faukner a dalším, rovněž současné nejmladší generaci, která fotografii studuje na předních středních a vysokých školách.

Výběr z volných souborů


Další informace

Zůstaňte v kontaktu

Facebook Instagram

Telefon
+420 721 701 686

E-mail
info@nauctesefotit.cz